OpenSea ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey!

NFT Pazaryeri olarak ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyada popüler hale gelen OpenSea nedir? OpenSea' da NFT nasıl satın alınır? OpenSea Kurusucu kim ve bu başarı öyküsünün arkasında neler var?


3
3 points
OpenSea ile İlgili Bilmek İstediğiniz Her Şey
OpenSea ile İlgili Bilmek İstediğiniz Her Şey! OpenSea Nasıl Kullanılır?

Sizlere bu yazımız da OpenSea ile ilgili merak ettiğiniz her şey! hakkında bir içerik derledik. Bu sayede OpenSea ile ilgili her şeyi öğrenecek ve bilgi sahibi olacaksınız. Peki OpenSea nedir? Ne işe yarar? OpenSea NFT nasıl satın alınır? gelin hep birlikte içeriğimize göz atalım. 

OpenSea ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey!

NFT satışları 2021 itibari ile patladı ve Raporlara göre, satışlar 2021’ de 95 milyon dolardan 25 milyar dolara çıktı. Karşılıksız tokenler gerçekten moda haline geldi ve OpenSea dünyanın en büyük NFT pazarı olarak karşımıza çıktı. Halende OpenSea şu an NFT Pazaryeri olarak liderliğini sürdürmektedir. Platform 2017 yılında başlatıldı ve 20 milyar dolar değerinde NFT sattı. OpenSea NFT meraklıları ve tüccarlar tarafından bir hayli ilgi gördü ve bu platforma bir milyondan fazla tüccar katıldı. 

Bu içerikte, OpenSea Pazaryeri ile ilgili olarak artılarına ve eksilerine objektif bir şekilde göz atacağız. OpenSea incelememiz bunu daha iyi anlamınıza, NFT’ lerden nasıl kâr elde edebileceğinizi bilmenize ve kripto alanının geleceğini tahmin edebilmeniz için nasıl bir yol çizmeniz gerektiğine olanak sağlayacaktır. Hazırsanız başlayalım.

OpenSea Nedir? Nasıl Kuruldu?

2017 yılında girişimciler Devin Finzer ve Alex Atallah OpenSea pazarını kurdu. İşi büyütmek için bu iki ortak New York’ a taşındılar. Bu girişim kısa zamanda tüm dünyada popüler haline geldi ve bir daha düşüş eğilimi göstermedi. Her iki kurucuda teknoloji alanında çalışma deneyimine sahipti. Devin Finzer, Bay Area’ da doğdu ve Brown Üniversitesi’ nde okudu. Daha sonra Pinterest’ de yazılım mühendisi olarak işe başladı. 2015 yılında ise Claimdog arama motorunu kurdu. 

Alex Atallah ise Stanford Üniversitesi’ nde okudu. Mezun olduktan sonra Silikon Vadisi girişimleri Zugata ve Whatsgoodly için çalıştı. Finzer ve Atallah ilk olarak 2017’ nin sonunda bir araya geldi. Başlangıç için ilk fikirleri farklıydı. Yapmaya çalıştıkları iş Wİ-Fİ etkin noktalarını kullanmaları karşılığında kullanıcılara kripto para ödemekti. Ancak o sıralarda Ethereum tabanlı NFT oyunu CryptoKitties dikkat çekmeye başlamıştı. Finzer ve Atallah bunu öğrendi ve ortaklıklarını tam olarak dijital token ticareti için bir pazaryeri oluşturmak için devam ettirdiler. NFT patlamasıyla beraber bu iki ortağın girişimleri sonuç verdi ve 2021’ deki NFT patlamasıyla OpenSea türünün en büyük platformu haline geldi. 

OpenSea Nasıl Çalışır?

OpenSea bir NFT Pazaryeridir. Bu NFT platformu sayesinde herkes kripto para karşılığında dijital varlıklar satın alabilir veya satabilir. Bu platformda en ünlü koleksiyonlarla birlikte diğer NFT koleksiyonları listelenir. Sonuç olarak, NFT alanındaki en büyük satışlardan bazıları OpenSea kullanılarak gerçekleşti. Peki nedir bu NFT’ ler? NFT’ ler yani “Değiştirilemez tokenler” Block zincirindeki benzersiz varlıklardır. 1 BTC’ nin diğer 1 BTC ile aynı olduğu bitcoin’ den farklı olarak başka bir varlıkla değiştirilemezler. NFT’ ler takas edilebilir ve satılabilir ve herhangi bir dijital ürün bir tane haline gelebilir.

OpenSea, benzersiz NFT’ leri satın almak ve satmak için akıllı sözleşme teknolojisini kullanır. Akıllı sözleşmeler, kullanıcıların platformdaki NFT koleksiyonlarının velayetini güvence altına almalarını sağlar. Ayrıca yaratıcı için güvenlik sağlarlar. Platform, NFT toplayıcılarının piyasada listeledikleri varlıklara sahip olduğunu doğrulamak için ERC21 ve ERC1155 standartlarını kullanır. 

OpenSea, Ethereum block zincirini kullanır. NFT satın almak veya satmak için Matemask, TrustWallet ve Coinbase gibi bir Ethereum cüzdanına ihtiyacınız olacak. NFT satın almak veya satmak için bu cüzdanlarınızı OpenSea websitesine bağlamanız gerekecek. 

OpenSea’ da Hangi Kripto Para Birimleri Kabul Ediliyor?

OpenSea gibi Platformlar hem deneyimli hem de yeni kripto kullancılarına hitap ediyor. Özellikle NFT satışları, yeni insanları kripto dünyasına çekti. Şu anda OpenSea 150’ den fazla kripto para birimini desteklemektedir. Platformda kullanılan ana para birimleri Ethereum üzerinde çapraz Block zincir desteği sunar. Platformda ki müzayedelere katılmak için WETH’ e ihtiyacınız olacak. OpenSea cüzdanınızda zaten ETH varsa doğrudan WETH’ e çevirebilirsiniz.

Ayrıca Ethereum ihtiyaç duyulan en yaygın kullanılan kripto para birimidir. Ethereum’ a doğrudan Binance gibi global kripto para borsalarından para yatırma veya kredi kartı ile satın alma işlemi gerçekleştirerek sahip olabilirsiniz. OpenSea işlem yapmak için akıllı sözleşme teknolojisini kullanır. Koleksiyonlarınız OpenSea’ ya bağlı bir Ethereum cüzdanınızda saklanır. 

OpenSea Avantajları Nelerdir?

OpenSea, kriptonun genel yarı anonimlik ilkesini destekler. Marketplace, bir hesap oluşturmanızı gerektirmez. Tek yapmanız gereken şey kripto cüzdanınızı bağlamak. Bu NFT’ leri satın alırken ya da satarken etkili bir şekilde bilgilerinizi paylaşmadığınız anlamına gelir. OpenSea, 200’ den fazla finansman seçeneğini destekler ve Ethereum en popüler ödeme yöntemidir. Platform tarafından sadece kripto para birimi ödemeleri kabul edilir. Stabil paralar, büyük para birimleri veya wBTC gibi paralar dahil olmak üzere çeşitli ödeme seçenekleri mevcuttur. Esas olarak işlem ücretleri ve bas dahil olmak üzere platformdaki tüm ödemeler ETH kullanılarak yapılır. 

OpenSea şu anda 20 milyonun üzerinde kullancıya ait varlığı listeliyor. Çoğu NFT web sitesi tek bir alana odaklanırken, bu platform birden çok alanı listeler. Kullanıcılar NFT’ lerini listelemek için farklı seçenekler seçebilirler. Bunlar bir açık arttırmada veya sabit bir fiyata satılabilir. Sanat eseri şu anda en popüler kategoridir. 

OpenSea daha öncede belirtildiği gibi en popüler ve en büyük NFT pazarıdır. Platform, geniş ve aktif bir kullanıcı topluluğuna sahiptir. Şu anda yaklaşık olarak 13.3 milyar dolarlık piyasa değeri var. Platformda ki en hacimli varlıklar CryptoPunks ve Bored Ape Yacht Club NFT’ leridir. Bu NFT’ lerin itibarı kripto topluluğunun ötesine geçmiştir. OpenSea pazar yerinin Android ve iOS App’ leri mevcuttur. Bu app’ ler sayesinde kullanıcılar sanat eserlerine göz atabilir ve listeleri paylaşabilir. Yazılım, NFT koleksiyonunuzu görüntülemenize ve yönetmenize yardımcı olur. Aynı zamanda uygulama NFT’ lerin araştırılmasına yardımcı olur. OpenSea’ nin mobil uygulaması şu anda işemlere izin vermiyor. Ancak şirket bunun daha geniş bir planın parçası olduğunu söylüyor. Nihai hedef NFT’ lerin kullamını daha da yaygınlaştırmak olduğunu iddiasındalar

OpenSea Dezavantajları

OpenSea’ nin potansiyelini değerlendirirken, platformun tam resmini görebilmemiz önemlidir. Bu nedenle her yönüyle platformu sizlere anlatmayı tercih ettik. OpenSea işle ilgili bazı dezavantajlara değinmek gerekirse bunlardan birisi fiyat desteğinin olmamasıdır. Peki ne anlama geliyor? OpenSea şu anda USD ve AUD gibi geleneksel para birimlerinde ödemeleri desteklememektedir. Profil özelleştirmeleri ve doğrudan itibari para ödemeleri gibi özellikler henüz mevcut olmasa da, platform bunların yakında olacağı sözünü veriyor. 

OpenSea, 2022’ nin başlarında Dharma Labs’ ı satın aldığını onayladı. Bu, 13 milyar dolarlık kripto para birimi şirketin teknolojik yeteneklerini genişletmesine izin verebilecek bir anlaşma. DeFİ’ de öncü lolan Dharma, jeton ödünç vermek veya takas etmek için kusursuz bir kullanıcı arayüzü oluşturmak istedi. Bu, kullancıların banka kartlarını kullanarak itibari para yatırmalarına ve ardından Uniswap v3’ te jetonları değiştirmelerine izin vererek kripto ve itibari para dünyaları arasında köprü kurabilir. 

OpenSea’ nin ademi merkeziyetçilik iddiası hakkında bazı sorular gündeme gelmektedir. OpenSea, merkezi bir NFT değişimidir. Bu yönüyle Coinbase’ e benzer. NFT Projeleri, meta verileri ve içeriği merkezi olarak barındırır. Şu anda ölçeklenebilir bir NFT cüzdanı yok. NFT bilgilerinizi satıldığı platformların dışında görüntülemek zordur. Ancak bu, yakın gelecek de çözülebilecek bir sorundur. 

Yönetim tarafından önceki istismar; Eylül 2021’ de şirketin üst düzey bir çalışanı istifa etti. Nate Chastain olarak adlandırıldığına inanılan çalışan, içeriden bilgi ticareti yapmakla suçlandı. OpenSea’ nin açıklamalarına göre söz konusu kişi, sitenin ana sayfasında yer alacağını bildiği NFT’ lere teklif verecekti. Ekip, bu olaydan sonra NFT satın alımları için gizli bilgileri kullanan ekip üyelerine karşı net bir tavır alacağı sözünü verdi.

Güvenlik Sorunları

Ayrıca yakın zamanda gerçekleşen bir NFT soygunundan da bahsetmeden geçmek olmaz fikri içerisindeyiz.  OpenSea NFT pazarındaki bir hata, bilgisayar korsanlarının nadir NFT’ leri piyasa değerinden çok daha düşük bir fiyata çalmasına izin verdi. Daha sonra onları büyük karlar için yeniden sattılar. Hackerlar 1 milyon doları cebe indirdi. Bu olaydan sonra bazıları OpenSea’ nin sezgisel ve güvenli bir kullanıcı arayüzü oluşturarak mükemmel bir iş çıkarmasına rağmen, bunu güvenlik pahasına yaptığına inanıyor. 

OpenSea Desteklediği Cüzdanlar;

OpenSea ile uyumlu çalışan cüzdanların tam listesi;

 • Matemask
 • Coinbase Wallet
 • Trust Wallet
 • Portis
 • Fortmatic/Magic
 • Venly
 • Authereum
 • Bitski
 • Dapper
 • Kaikas
 • OperaTouch
 • Torus
 • WalletConnect
 • WalletLink. 

OpenSea tarafından desteklenen NFT’ ler

OpenSea’ da desteklenen iki tür NFT vardır. İlki, tipik karşılıksız varlıklardır. Bunlar, Ethereum ve Polygon Block zincirlerine kaydedilen ERC-721 standart NFT’ leri ve Klaytn Block zincirine kaydedilen KIP17 standartı NFT’ dir.  İkincisi ise yarı değiştirebilir varlık, Ethereum veya Polygon’ da ERC-1155 standart NFT’ ler ve KIP37’ dir. Kategoriler açısından, OpenSea çok çeşitli NFT’ lere hizmet vermektedir. Bu, onu belirli bir nişe odaklanan bir çok NFT pazarından ayırır. Bu özellik OpenSea’ ya yardımcı oldu. Platformda satılan çok sayıda token kısmen bundan kaynaklanmaktadır. Dikkate değer NFT’ ler arasında sanat, Müzik NFT’ leri, alan adları, sanal dünya NFT’ leri, ticaret kartları, koleksiyonlar, yardımcı jetonlar veya spor ticaret kartları bulunur. 

OpenSea NFT Nasıl Satın Alınır
OpenSea NFT Nasıl Satın Alınır?

OpenSea Nasıl Kullanılır?

OpenSea’de NFT satın almak veya satmak, kripto deneyiminden bağımsız olarak nispeten basit bir iştir. Bu, platformun büyümesini belirleyen faktörlerden biri olmuştur. Şimdi ilk başlarken temel adımlara bir gözatalım.  Bunun için yapmanız gereken ilk şey bir Ethereum satın almanız. NFT’lerinizi satın almak için ETH’ye ihtiyacınız olacak. Yeterli paranız olduğundan emin olun.

Cryptocurrency cüzdanınızı oluşturun: OpenSea, birkaç web3 cüzdanını destekleyebilir. MetaMask en popüler seçenektir.

Cüzdanınıza Ethereum gönderin: Ardından, Ethereum’unuzu cüzdanınıza aktarın.

Cüzdanınızı bağlayın: OpenSea’nin web sayfasında “Profilim” adında bir bölüm var. Eriştikten sonra cüzdanınızı platforma bağlayın.

Cüzdanınızda oturum açın: Oturum açtıktan sonra profil sayfanıza yönlendirileceksiniz. Satın almadan önce istediğiniz sıklıkta düzenleyebilirsiniz.

“Marketplace”i ziyaret edin: “Marketplace” ten göz atmak istediğiniz NFT kategorisini seçin. Sonuçları beğeninize göre filtreleyin.

NFT Satın Alın: Beğendiğiniz NFT’yi seçtikten sonra, “Şimdi Satın Al”ı tıklayın. Tüm ücretler dahil tam fiyat size gösterilecektir. Ardından, “Ödeme”yi tıklayın. Cüzdanınızdaki işlemi onaylayın.

Onaylayın: Ardından, cüzdan uzantınız işlemi onaylamanızı veya reddetmenizi ister. “Onayla”ya tıklayın. NFT’niz birkaç dakika içinde cüzdanınızda olacaktır.

Sonuç;

OpenSea, nesnel olarak en popüler NFT pazarıdır ve bir süre daha bu şekilde kalması muhtemeldir. OpenSea, en ünlü NFT’lerden bazılarına ev sahipliği yapmanın yanı sıra, NFT’lerin ticaretini de kolaylaştırır . Sonuç olarak, kriptoya aşina olmayan insanlar büyüyen NFT topluluğuna katılabildiler. Yine de, bazılarının platformun yeterince merkezi olmayan olmadığını iddia ettiği gibi, tamamen lekesiz değil. Ayrıca, fiat işlemlerini henüz desteklemiyor.

Genel olarak, OpenSea, NFT’ler için iyi bir giriş noktasıdır. NFT alanı muhtemelen büyüyecek ve OpenSea kullanıcıları yararlananlar arasında olacak. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu yazıyı beğendiyseniz yorum kısmından OpenSea Hakkında Bilmeniz gereken Her Şey! İçeriğimizle ilgili olarak yorumlarınızı bırakabilir ve yazımızı oylayabilirsiniz. Farklı içeriklerimize göz atmayı unutmayın!

UYARI: Yukarıda verilen fiyat, analiz ve grafikler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları oldukça yüksek risk içermektedir. Yatırım yapacak veya yapmayı düşünen kişilerin kendi araştırmalarını yapmaları gerekmektedir.


Beğendiniz mi? Hemen Paylaş!

3
3 points

Tepkiniz Nedir?

Lıke Lıke
0
Lıke
LFG LFG
0
LFG
OMG OMG
0
OMG
İlgili İlgili
0
İlgili
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Harika Harika
1
Harika
İlginç İlginç
0
İlginç
TeknoClub

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir