Iphone Turuncu Nokta Nasıl Kapatılır?

IPhone Turuncu Nokta Nasıl Kaldırılır? IPhone Turuncu Nokta Nedir ve Ne Anlama Gelir? IPhone Sağ Üstte Turuncu Nokta Nasıl Kapatılır? Detaylar Haberimizde!


2
1 paylaş, 2 points
IPhone Turuncu Nokta Nasıl Kapatılır?

Bu yazıda  iPhone’unuzun üst kısmındaki turuncu noktanın ne anlama geldiğini, neden etkinleştirildiğini ve nasıl özelleştirileceğini öğreneceksiniz. Bu özellik, iOS 14 güncellemesiyle geldi. Peki  iPhone sağ üstte turuncu nokta nasıl kapatılır? IPhone turuncu nokta kapatma  hakkında detaylar…

IPhone Sağ Üstte Turuncu Nokta Nasıl Kaldırılır?
IPhone Turuncu Nokta Nasıl Kapatılır?

Iphone Turuncu Nokta Nasıl Kapatılır?

İPhone ekranınızın üst kısmındaki turuncu nokta bir uygulamanın telefonunuzun mikrofonuna eriştiğini gösterir. Uygulamaların telefonunuzda farklı parçaları ne zaman kullandığını bilmenizi sağlayan bir Apple gizlilik özelliğinin bir parçası olduğu için turuncu noktayı ya da simgeyi devre dışı bırakamazsınız. Peki turuncu nokta nedir nasıl kaldırılır?

İPhone’unuzun ekranının üst kısmındaki turuncu nokta, telefonunuzdaki bir uygulama tarafından mikrofonunuza erişim sağlandığında çıkar. Siz bir uygulama yüklediğinizde “mikrofona izin ver” uyarısını kabul etmişseniz artık indirdiğiniz uygulama telefon mikrofonunuza sizin onayınızla erişim sağlar. Uygulama her mikrofonu kullandığında ise sağ üst köşede turuncu renkli bir nokta çıkar. Bu özellik Apple’ın iOS 14 ile sunduğu birkaç yeni gizlilik özelliğinden sadece birisidir. Apple bu konuda kullanıcılarına daha şeffaf bir kullanım sunmak için iddialı adımlar atıyor.

İPhone’unuzda turuncu noktanın göründüğü bazen yeşil bir nokta da görebilirsiniz. Bu yeşil renkli nokta, bir uygulamanın kameranıza erişmekte olduğunu bilmenizi sağlar ve telefonunuzun kamera uygulamasını, Facetime uygulamasını ve video kaydeden diğer uygulamaları kullanırken görünecektir.

İPhone’daki Turuncu Nokta Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Turuncu nokta ve yeşil noktayı, Apple’ın kullanıcı gizliliğini bir öncelik haline getirme çabasının bir parçası olduğundan, bu özelliği devre dışı bırakmanız mümkün değil. Ancak izin verdiğiniz uygulamayı telefonunuzdan kaldırarak bu turuncu noktanın çıkmamasını sağlayabilirsiniz. Hangi uygulamanın mikrofonunuzu veya kameranızı kullandığını görmek için yukarıdan aşağı kaydırabilirsiniz. Örneğin, telefon uygulamasını kullanırken aşağı doğru hızlıca kaydırmak, uygulamanın adı sağda olmak üzere üstte ortada bir mikrofon bulunan turuncu bir daire gözükecektir. Turuncu yuvarlak noktanın kare olarak görünmesini isteyenler turuncu noktanın şeklini değiştirerek görünürlüğünü arttırabilirler.

İPhone’un turuncu noktasının nasıl göründüğünü değiştirmeniz gerekirse aşağıda belirtilen adımları izlemeniz yeterlidir.

  1. Ana ekranınızdaki Ayarlar simgesine dokunun ve Erişilebilirliği görene kadar aşağı kaydırın.
  2. Ayarlar listesindeki kelimeye dokunarak Erişilebilirlik seçeneklerine dokunun.
  3. Şimdi Ekran ve Metin Boyutu’na dokunun.
  4. Renksiz Farkı Bul ayarını bulun ve sağındaki kaydırıcıya basın.

Bu ayarı açmak artık turuncu noktanın turuncu bir kare olarak görünmesini sağlayacaktır. Yeşil nokta aynı şekil ve renkte kalacaktır.


Beğendiniz mi? Hemen Paylaş!

2
1 paylaş, 2 points

Tepkiniz Nedir?

Lıke Lıke
1
Lıke
LFG LFG
1
LFG
OMG OMG
1
OMG
İlgili İlgili
0
İlgili
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Harika Harika
0
Harika
İlginç İlginç
0
İlginç
TeknoClub

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir